Na Cenu hejtmanky za rok 2021 byl nominován Lukáš Fousek, zakladatel největší talentové soutěže pro začínající hudebníky – Skutečná liga. Nominaci na osobnost Středočeského kraje získal za signifikantní přínos v oblasti kultury.
Lukáš Fousek se dlouhá léta věnuje kulturnímu rozvoji dětských, mládežnických i dospělých začínajících hudebníků nejen ve Středočeském kraji, a to prostřednictvím největší soutěže neprofesionálních hudebních kapel v živém hraní Skutečná liga. Za 17 let působení v oblasti kultury se mu podařilo prosadit mnohé amatérské kapely, pomoci jim získat zkušenosti a dostat je do širšího povědomí veřejnosti i hudebního světa v Čechách i zahraničí.
Jak se uvádí v jeho nominaci: „…jedinečný koncept soutěže svým přesahem do oblasti vzdělávání pozitivně působí na mládež a zapojuje se významně do prevence kriminality dětí a mládeže.“
„Nominace je ujištění, že snad jdete v jakémkoliv úsilí správnou cestou. Já se rozhodl pomáhat začínajícím hudebníkům před léty, když jsem zjistil, že jedna ze společností na limonády pořádá soutěž pro kapely a předem jsou známy výsledky. To mě naštvalo. Chtěl jsem pro hudebníky stejné podmínky, čisté, bez lobbingu, a tak to už 17. rokem dělám,“ říká Lukáš Fousek, který od mládí věděl, že chce „bojovat“ v kulturní branži.
„Je jasné, že jsme jako mladí také založili kapelu, jmenovala se Hovězí porážka. Záhy jsem však zjistil, že nemám potřebný talent. Jsem ale rockerem tělem i duší, tak to zkrátka je a hudebníkům ze srdce fandím. Nominace na osobnost roku si samozřejmě cením, ale motorem pro mě je, když se mi podaří nějaké dobré začínající kapele pomoci prorazit k divákům,“ podotkl Fousek. Takovou kapelou jsou například pop-punkoví Koblížci ze Šumperka, které Lukáš Fousek ve Skutečné lize objevil, když bylo malým hudebníkům 13 let. Začal s nimi pracovat a v roce 2012 získali prvenství v kategorii Objev roku ankety Český slavík.
Ceny hejtmanky jsou oceněním pro osobnosti, které jsou spjaté se Středočeským krajem a jejich činnost, čin nebo dílo je něčím mimořádné. Osobnosti nominuje veřejnost, o vítězích v jednotlivých kategoriích s výjimkou Ceny veřejnosti rozhoduje porota složená ze zástupců kraje a odborníků.
Na Cenu hejtmanky Středočeského kraje bylo za rok 2021 nominováno 36 osobností. Jsou mezi nimi podnikatelé, vědci, sportovci, osobnosti spojené s kulturou nebo lidé, kteří pomáhají druhým. „Je opravdu velmi těžké vybírat mezi tolika nominacemi, protože každý příběh je jiný a neměřitelný. I proto jsem, samozřejmě s nadsázkou, navrhovala ocenit všechny. Jsem přesvědčena o tom, že potřebujeme vzory, že potřebujeme inspirativní osobnosti, protože díky nim je společnost silnější. Všem moc děkuji a rovnou vybízím, aby lidé přemýšleli o nominacích do dalšího ročníku,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.
Podívejte se na fotky z vyhlášení Ceny Hejtmanky Středočeského kraje 2021
O Skutečné lize
Cílem největší tuzemské soutěže pro neprofesionální rockové kapely – Skutečné ligy – je podpořit nejen začínající hudební skupiny, nalézt nové středočeské talenty, získat pro ně zájem široké veřejnosti, producentů a dalších odborníků v oboru, vybudovat publikum a odstartovat hudební kariéru. Za šestnáctileté působení se do úspěšného talentového hudebního projektu přihlásilo přes 6 700 kapel a bylo odehráno více než 4 800 koncertů. Soutěž má mladým lidem ukázat, že má smysl věnovat se něčemu navíc, rozvíjet sám sebe, motivovat je na cestě k tvůrčímu a smysluplnému trávení volného času. Součástí soutěže je tak i kategorie „Junior“ do 19 let. Juniorská kapela, která získá nejvíce bodů v základní kole, postupuje rovnou do finále.
Finalisté soutěže Středočeská Skutečná liga se budou objevovat v rámci hudebních programů akcí pořádaných městy ve Středočeském kraji i krajem samotným. Každoročně rovněž vystupují nejen na pódiích po celé České republice a na Slovensku, ale třeba i na polském festivalu Woodstock, který se řadí mezi největší hudební akce v Evropě. V roce 2020 se absolutním vítězem stala kapela Hrabě Monte Crazy a vítězem kategorie junior se stala kapela Worn Out Jacket.
Vzhledem k úspěchu projektu ve Středočeském kraji vznikla myšlenka na jeho rozšíření na území celé republiky, kterou podpořila Asociace krajů ČR. Jednání v současné době probíhají.